Köstritzer Kellerbier echt even wat anders

1 juli 2026
Een koel en dorstlessend glas Pilsener is zeker in de zomermaanden niet te versmaden. Maar soms wil je gewoon wat anders. Ik koos voor deze proefnotitie voor Köstritzer Kellerbier. Een bier gebrouwen onder de vlag van Bitburger Braugruppe, die we kennen van Bitburger Premium Pils, König Pilsener en Crew Republic. In Nederland is dit bier redelijk tot goed verkrijgbaar bij de betere slijterijen. En ja, deze ongefilterde Lager is echt wel even iets anders dan een doorsnee Pilsener.

Eerst maar eens even iets over Kellerbier, want in ons land is deze bierstijl minder bekend. Kellerbier is geen bierstijl met een strak afgebakend smaakprofiel, maar meer een verzamelnaam voor ongefilterd lagerbier dat van oorsprong rechtstreeks uit de lagerkelder werd geschonken.

Franken

De naam Kellerbier betekent letterlijk 'kelderbier'. Vroeger lag bier maandenlang te lageren in koele rots- en bierkelders, vooral in Franken (Noord-Beieren). Voordat het bier voor consumptie op de markt werd gebracht, tapte de brouwer er alvast een deel van voor eigen gebruik of voor bezoekers van de bierkelder. Dat bier had meer gist, meer eiwitten en daardoor een ander karakter dan het uiteindelijke gefilterde eindproduct. 

Kellerbier en Zwickelbier

Nog even een leuk weetje. Kellerbier en Zwickelbier worden nog wel eens verward. Zwickelbier verwijst oorspronkelijk naar bier dat rechtstreeks uit het Zwickelhahn (het proefkraantje op de lagertank) wordt getapt. Het is vaak nog jonger. Kellerbier heeft meestal al zijn volledige lagering gehad, maar wordt ongefilterd of slechts grof gefilterd afgevuld.

Koperbruin

Terug naar de fles, een flinke, met een inhoud van een halve liter. Ik schenk het bier uit in het tulpvormige Bierista-proefglas. Wat me gelijk opvalt is de diep roodbruine koperkleur. Het bier is zeker niet helder, maar troebel is teveel gezegd. Licht mistig dekt de lading het best. De schuimkraag is bescheiden en gebroken wit van kleur. De structuur is stevig en zorgt voor een lange levensduur van de schuimkraag. 

Karamel

De neus is moutig. Aroma's van vers brood en licht gebrande mout zijn goed waar te nemen. Bij een Kellerbier verwacht je weinig koolzuur. Dit Köstritzer Kellerbier heeft wel degelijk een zekere levendigheid in zich. Daardoor smaakt het elke slok verfrissend.
De smaak is moutig. Je proeft tonen van licht geroosterd brood. De karameltonen zijn duidelijk aanwezig zonder te overheersen. De hop zorgt voor een zeer milde bitterheid en een lichte kruidigheid. De afdronk is moutig, waarbij de karamel een zachtheid geeft. Een volgende slok van dit zeer doordrinkbare Kellerbier is nooit ver weg.